Blog
Rozwój Inspracja i Mentoring

Blog

05
03
2020

Autor: Tomasz Szczepański

3 kroki do budowania udanej kariery część I

3 kroki do budowania udanej kariery część I

TRZY KROKI DO ZBUDOWANIA SZCZĘŚLIWEJ KARIERY

 

Pamiętam doskonale, jak kilka lat temu siedziałem w samochodzie przed wyjazdem na spotkanie służbowe i biłem się z własnymi myślami. Poczucie, że nie wnoszę dodatkowej wartości do swojej pracy, nie mam motywacji oraz energii do wykonywania działań doprowadzało do tego, że nie czułem się szczęśliwy. Kiedy frustracja sięgała zenitu, wiedziałem, że nadszedł czas na zmiany.

Postanowiłem zwolnić się z firmy, w której spędziłem 14 lat. To nie była łatwa decyzja tak, jak i sam proces. Wymagało to czasu na znalezienie innych możliwości. Później na poszukiwania nowej drogi oraz nabranie pewności, że to odpowiedni kierunek.

Obecnie już wiem, że powinienem był zrobić to dużo wcześniej. Bez dodatkowych turbulencji. Stopniowo wprowadzać zmiany…

Z tego powodu nie radzę nikomu, a tym bardziej nie oczekuję, że wyskoczysz gwałtownie ze swojego dotychczasowego życia i dopiero spadając, zaczniesz myśleć o spadochronie. Nie, nic z tych rzeczy.

Proponuję zacząć powoli. Na początek systematycznie wprowadzaj do swojej świadomości myśli o zmianie. Przyzwyczajaj się do niej. Modyfikuj ją. A gdy nabierzesz pewności, zacznij stabilnie podążać w kierunku odpowiedniego dla siebie zajęcia.

Opiszę krótko proces oraz narzędzia, dzięki którym możesz sobie ułatwić drogę do zmiany zajęcia na takie, które będzie dla Ciebie odpowiednie.

Wymaga to trzech kroków. Idealnie się ułoży, gdy nie będziesz musiał tak, jak to było w moim przypadku, zaczynać od rzucenia pracy.

Jest to także bardzo dobre rozwiązanie dla młodych osób, które dopiero zaczynają myśleć o swojej zawodowej przyszłości.

 

 

KROK 1  ZAJRZYJ W GŁĄB SIEBIE

 

Jeśli wyruszasz w podróż, to zakładam, że się do niej przygotowujesz. Wiesz, z jakiego powodu się gdzieś wybierasz, co trzeba zabrać i jaki jest cel tej wyprawy. Możesz użyć tych pytań jako kluczowych narzędzi, aby lepiej poznać siebie.

 

JAKIE POSIADASZ UMIEJĘTNOŚCI?

Na pewno słyszałeś od innych osób, że coś robisz wyjątkowo dobrze. Zawsze możesz o to zapytać przyjaciół oraz osoby z Twojego bliskiego otoczenia. Nie ograniczaj się do życia zawodowego. Każdy z nas jest inny. Wszyscy się czymś wyróżniają. Zapisz wyróżniające Cię umiejętności.

 

JAKIE MASZ ZAINTERESOWANIA?

To jest pytanie, na które dobrze znamy odpowiedzi. Zazwyczaj zaczynamy pisać od tego, czego nie lubimy robić. W moim przypadku od zawsze jest podobnie. Nie cierpię zadań biurowych, pisania raportów, rachunkowości, czytania umów itp. Następnie przechodzimy do spraw, które kochamy i które sprawiają nam ogromną przyjemność. Dla mnie to zawsze były spotkania z ludźmi, praca w terenie, sprzedaż itp.

Teraz już wiemy na jakich fundamentach oprzeć budowę naszej kariery. Na jakich elementach się skupić, żeby to sprawiało nam jak największą przyjemność.

 

CO JEST TWOJĄ SIŁĄ?

Do ostatecznego potwierdzenia Twoich mocnych stron warto się posiłkować testami. Uważam, że jednym z ciekawszych jest StrengthsFinder. W Polsce nazwany testem Gallupa. Nie można go zdać czy oblać. Dostajemy tylko pozytywne wyniki naszych talentów. Z tego powodu bardziej powinno się go nazywać kwestionariuszem albo badaniem. Jest to narzędzie dostępne w sieci za kilkanaście dolarów. Test pokazuje nasze naturalne sposoby myślenia, indywidualne reakcje na różne sytuacje. Na podstawie analizy talentów wychodzi obszar do rozwoju. Jeżeli zidentyfikujemy, co jest dla nas pozytywne, mamy szanse jeszcze bardziej to rozwijać. Świadomie to wykorzystać. Najprościej mówiąc chodzi o to, żeby odkryć, jakie posiadamy talenty i się na nich skupić, ponieważ według Instytutu Gallupa wówczas mamy największą szansę skokowego rozwoju – dużo większą, niż skupiając się na słabościach.

 

JAKIE SĄ TWOJE WARTOŚCI?

System wartości pozwala zrozumieć zachowania ludzi w różnych sytuacjach. Jeśli nigdy o tym nie myślałeś, poświęć kilka minut na ćwiczenie. Znajdź w sieci przykładową listę wartości. Wypisz z niej wszystkie te, które Cię najbardziej przekonują np. rodzina, wolność, pieniądze, uczciwość... Ze wszystkich jakie zostały zapisane, drogą eliminacji pozostaw tylko tych pięć, które uważasz za najważniejsze dla siebie. Rozwiązaniem będzie wzór najważniejszych dla Ciebie wartości. Twój kompas do wyznaczania kierunku podczas podejmowania kluczowych decyzji w karierze i życiu.

Jeżeli na szczycie listy, znajduje się rodzina, to unikaj propozycji pracy, w której od poniedziałku do piątku będziesz spędzać czas w podróży służbowej. Sypiał poza domem w hotelach. A jeśli jesteś typem zadaniowca, który potrzebuje ruchu, to nie skazuj się na pracę w biurze, gdzie będziesz przywiązany do biurka. Nie ulegaj żadnej presji przy wyborze. Zanim podejmiesz się nowego wyzwania, posłuchaj głosu serca. Przestrzegaj swoich wartości. Sprawdź, czy masz szansę postępować zgodnie z nimi.





« Wróć

Social Media
linia

instagram facebook google plus
newsletter

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail przez Tomasz Szczepański, do realizacji usługi Newsletter drogą elektroniczną. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści jej danych oraz możliwość ich poprawiania. Dane są podawane przez osoby, których dotyczą dobrowolnie.