3 składowe rozwoju osobistego
Na rozwój osobisty składają się:
Niektórzy uważają, że my jako ludzie jesteśmy tylko zwierzętami, choć w formie bardziej rozwiniętej i zaawansowanej. Na szczęście wiele osób wierzy, że ludzie na swój sposób są jednak wyjątkowi. Że nasze cechy duchowe odróżniają nas od innych stworzeń. Myślę, że każdy powinien ocenić, jaki poziom rozwoju i jakie zmiany chce wprowadzić w tym ważnym obszarze. Wartości duchowe i etyczne pomogą zbudować mocną bazę w dążeniu do szczęścia.
Polecam studiowanie duchowej strony swojej natury. Studiowanie, ćwiczenie, a potem uczenie tego innych.
Czytaj dużo, analizuj i przyswajaj, to pozwoli Ci się rozwinąć. Przeczytaj biografie ludzi, którzy dokonali wyjątkowych rzeczy, ale też takich, którzy zagubili się w życiu. Musisz mieć szeroką perspektywę, by nauczyć się podążać we właściwym kierunku.
Ciało i umysł działają razem. Aby Twój umysł miał siłę do walki, ciało powinno być w jak najlepszej kondycji, gdyż jest naszym jedynym domem, w którym musimy mieszkać. Dlatego też sprawność fizyczna to część sukcesu w całkowitym rozwoju osobistym. To dobre fizyczne samopoczucie. Gdy fizycznie czujesz się dobrze, to wkraczasz na rynek z poczuciem własnej wartości i pewności siebie.
Czy uprawiasz regularnie jakieś ćwiczenia? Jeśli nie, znajdź takie, które możesz wykonywać i zacznij to robić. Ponadto przywiązuj wagę do jedzenia, które spożywasz. Dowiedz się więcej o zdrowym odżywianiu, aby samemu móc wybrać właściwy plan zdrowotny.
Dalej mamy wygląd fizyczny. Naucz się dbać o swój wygląd zewnętrzny. Ma to wiele wspólnego z Twoją akceptacją. Bardzo ważne jest, jak prezentujesz się innym ludziom w pracy, czy w swojej społeczności. Może uważasz, że inni nie powinni Cię oceniać po wyglądzie. No cóż, ale jednak tak jest. Nie opieraj swojego życia na tym, co być powinno i nie powinno. Opieraj życie tylko na realiach. Jasne, że kiedy ludzie lepiej Cię poznają, nie będą Cię oceniać na podstawie tego, co zobaczą, ale na samym początku zawsze tak będzie.
Bądź świadomy siebie, ale nie zarozumiały. Jest pewna granica, do której musimy być świadomi siebie samych, dbać o siebie, a po przekroczeniu jej zwyczajnie odpuścić. Niektórzy nieustająco martwią się swoim wyglądem, a to raczej umniejsza nam niż dodaje. Nie bądź więc niewolnikiem własnego wyglądu, zadbaj o siebie w granicach zdrowego rozsądku, a potem odpuść. Bądź świadomy siebie, ale nie do tego stopnia, by stać się narcyzem.
Trzecią częścią rozwoju osobistego jest umysł – zwiększanie jego możliwości, rozwijanie dobrych nawyków myślenia, dobrych nawyków studiowania, dążenie do kreowania pomysłów i próbowanie znalezienia sposobów, by zastosować to w ludzkich zachowaniach. Wszystko to wymaga trenowania umysłu.
Twoja gotowość do radzenia sobie z trudnymi tematami, które większość ludzi postanowiła odsunąć na bok, daje Ci wyjątkową przewagę na rynku. Jak opanować wysokie umiejętności, niezwykłe umiejętności, które czynią cię kimś wyjątkowym na rynku pracy? To wymaga zwiększenia możliwości Twojego umysłu. Niektórzy odrzucają poezję, literaturę i wiele pozostałych rzeczy, które wydają się trochę trudne do przyswojenia. Ale jeśli zawsze rezygnujesz z czegoś, co na początku wydaje się za trudne, stajesz się słaby. Pozostajesz nieprzygotowany w porównaniu do innych. Więc nie bój się stawiać czoła trudnym sprawom. To może okazać się o wiele łatwiejsze niż sądzisz. Pamiętaj, że najtrudniejsze wydają się nam te rzeczy, których nie znamy. Gdy już się w to zagłębisz i nauczysz, okaże się, że są całkiem przyswajalne.
Inną częścią zwiększania możliwości umysłowych jest poznanie drugiej strony rozumowania. Niezależnie od tego, czy dyskutujesz o religii, polityce, fizycznej czy behawioralnej, nie bój się drugiej strony w dyskusji. Jeśli jesteś silny mentalnie, poradzisz sobie z tym i przyznasz ludziom ich rację. Chociaż możesz się z nimi nie zgodzić, musisz zgodzić się, że wpadli na dobry pomysł.
Czy potrafisz sobie wyobrazić, kim możesz się stać, jeśli zaangażujesz się w powiększanie możliwości swojego umysłu? Czy potrafisz sobie wyobrazić, jakie umiejętności rozwiniesz, jakie spostrzeżenia posiądziesz?
Pamiętaj, że rozwój osobisty to w pewnym sensie wyzwanie. Nauka nie kończy się wraz z opuszczeniem szkolnych murów. Kształcimy się całe życie, stawiając małe kroczki. W ten sposób się rozwijamy. Stajemy się bardziej produktywni, zdobywamy lepszą pracę, realizujemy się, aż w końcu stajemy się szczęśliwsi.