Poszukiwanie równowagi. Czas wolny od pracy.
Koncepcja równowagi między pracą, a życiem osobistym jest rozmaita, ponieważ każdej osobie kojarzy się ona z czymś innym. Powinna ona dawać każdemu uczucie harmonii, zadowolenia, przyjemności, spokoju i radości. Istotą nie jest w tym przypadku równomierne wyrównanie czasu poświęconemu pracy z czasem poświęconym rodzinie oraz własnym sprawom - jest to najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Czas przeznaczony na poszczególne działania jest rzeczą ważną, ale nie kluczową. Zasadniczym elementem jest elastyczność oraz gotowość w sytuacjach nieprzewidzianych, ponieważ życie składa się z wielu wymiarów do których nie należy tylko i wyłącznie praca czy dom. Koncepcja równowagi między pracą, a życiem osobistym to hasło, pewien symbol i umowny sposób myślowy, gdyż każdy człowiek sam decyduje co jest dla niego istotne i powinien on znaleźć swój sposób osiągnięcia równowagi, który da mu harmonię, zadowolenie i bezpieczeństwo.
Dokładnie ten tekst przeczytałem jakiś czas temu w Encyklopedii Zarządzania. Całkowicie się z nim zgadzam. Co więcej bardzo skrupulatnie wprowadzam w życie.
Praktycznie każdy weekend spędzam aktywnie na rowerze. Planuję trasy które nie są zbyt wymagające pod względem ilości przejechanych kilometrów. Wolę siedzieć w siodle częściej na krótkich wycieczkach, niż robić jakiś jeden wypad z dystansem maratońskim.
Mam dużo szczęścia ponieważ mieszkam w okolicy Nadwiślańskiego Parku Krajobrazowego, Chełmińskiego Parku Krajobrazowego i Gór Łosiowych. Są to trzy parki krajobrazowe, które tworzą Zespół Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą. Z tego powodu większość wyjazdów rowerowych planuję właśnie w tym regionie.
Tak właśnie było podczas ostatniej Majówki. Niestety pogoda była w kratkę co w dużym stopniu przeszkodziło w realizacji całego planu. Z tego powodu postanowiłem że ten wpis będzie tylko wstępem do zapoznania Was z tym mało znanym ale bardzo interesującym miejscem w Polsce. Miłośnicy przyrody znajdą tu lasy łęgowe, piaszczyste wyspy oraz wydmy porośnięte lasami sosnowymi. Pasjonaci ornitologii mają dostęp do punktów obserwacyjnych. Zapewniam że jest co oglądać. Gniazduje tu wiele gatunków ptaków z przewagą wodno-błotnych. Szczególne walory przyrodnicze i krajobrazowe sprawiły, że teren ten w „ Ogólnoeuropejskiej strategii ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej” na lata 1996-2000, w kategorii cieków wodnych uznany został za jeden z 10 najcenniejszych obiektów w Europie. Dotychczas stwierdzono tu ponad 1 tys. Gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele rzadkich, ginących oraz 1100 gatunków chrząszczy. To liczba dwukrotnie większa niż na terenie całych Borów Tucholskich.
Dużą osobliwością są pozostałości dawnych sadów przydomowych zlokalizowanych na skarpie doliny. W 1996 roku rozpoczęto tworzenie kolekcji jabłoni mającej na celu zabezpieczenie przede wszystkim tych starych odmian, których liczebność wówczas oszacowano tu na kilka egzemplarzy. Obecnie w kolekcji znajduje się ponad 100 odmian jabłoni oraz ponad 30 odmian gruszy.
Dolina Dolnej Wisły prezentuje malowniczy krajobraz i zróżnicowany przyrodniczo ekosystem, który fascynuje nieograniczoną wręcz przestrzenią, świadcząc o turystycznych możliwościach i atrakcjach tych terenów. Dolina Dolnej Wisły stanowi nie tylko "korytarz ekologiczny" łączący Bałtyk z Karpatami, który służy migracji fauny i flory, ale obecnie nabiera coraz większego znaczenia jako „korytarz turystyczny”, umożliwiający poznanie ciekawych historycznie i przyrodniczo nadwiślańskich terenów.
W celu ułatwienia zwiedzaia i poruszania się osobom preferującym turystykę utworzono 12 szlaków pieszych. Dla turystów bardziej aktywnych udostępnione są 4 szlaki rowerowe - przez teren Zespołu Parków przebiega międzynarodowy szlak rowerowy "Tysiąca jezior". Przez obszar Zespołu Parków, wzdłuż jego osi przechodzi szlak turystyki wodnej o zasięgu krajowym – rzeka Wisła, gdzie corocznie organizowane są regaty oraz kursy statków turystycznych. Inne szlaki wodne to Wda i Mątawa, które predysponowane są głównie do uprawiania kajakarstwa. Poza szlakami turystycznymi wyznaczone są dwie ścieżki przyrodnicze.
Zachęcam wszystkich do stosowania turystyki rowerowej. Kolarstwo to nie tylko ściganie oraz pobijanie własnych rekordów. Widok cyfr na pulsometrze można z powodzeniem zastąpić pięknym krajobrazem. Do tego nie trzeba jechać w odległe kraje. Wystarczy się trochę bardziej rozejrzeć po własnej okolicy. Zapewniam że możecie być bardzo pozytywnie zaskoczeni.