Blog
Rozwój Inspracja i Mentoring

Blog

04
10
2022

Autor: Tomasz Szczepański

Samoocena - jak wpływa na jakość życia

Samoocena - jak wpływa na jakość życia

Jesień jest bez wątpienia porą roku, która sprzyja nostalgicznemu wyciszeniu. W tym stanie skupienia do głowy przychodzą różne refleksje i przemyślenia. Tak często bywa i w moim przypadku. Podczas krótkiej wyprawy rowerowej zawsze daję sobie chwilę na złapanie oddechu, najlepiej popijając kawę,  w miłym dla oka miejscu. Najczęściej jest to gdzieś nad brzegiem jeziora. Tym razem było podobnie. Patrząc na spadające liście pomyślałem, że tematem dzisiejszego wpisu będzie kilka słów na temat samooceny, która jest jednym z kluczowych czynników odpowiadających za jakość życia.
 

Samoocena jest niczym innym jak ewaluacją postrzegania samego siebie, czyli uogólniona trwała
ocena siebie jako osoby.

 

Jako elementy składowe zawiera w sobie ocenę własnej atrakcyjności fizycznej, poczucia humoru, umiejętności interpersonalnych i wielu innych obszarów wyuczonych umiejętności. Pojęcie samooceny bardzo często jest nazywane poczuciem własnej wartości, co jest błędem ponieważ są to jednak dwa różne obszary.


Wyróżniamy dwa wymiary samooceny, wysoką czyli pozytywną postawę wobec siebie oraz niską, która odpowiada postrzeganiu siebie w negatywnym świetle.
 

Poprzez wysoką samoocenę wspieramy swój wewnętrzny wizerunek. Widzimy siebie jako wartościowego i dobrego człowieka. Myślenie o sobie w negatywnych kategoriach prowadzi do kotwiczenia w naszym umyśle i podświadomości negatywnego uczucia związanego z niezadowolenia z siebie oraz własnych osiągnięć. To bardzo niebezpieczny kierunek prowadzący do frustracji w której powstają złe emocje. Samoocena jest kluczowa dla poczucia wartości oraz własnej skuteczności. Z tego powodu nie możesz myśleć o sobie w negatywnym świetle. Jeżeli sprawy nie mają się po Twojej myśli, nie możesz wtłaczać w siebie poczucia winy. 
Słyszałem kiedyś powiedzenie, że miejsce Boga jest już zajęte, więc człowiek ma ten przywilej, że może się mylić.

Błędy są bardzo istotną informacją zwrotną. Wyznaczają kierunek w którym należy wprowadzać korekty.

Warto wprowadzić tego typu schemat myślenia do swojego życia. 
Szczególnie zwracaj na niego uwagę podczas realizacji założonych zadań.





« Wróć

Social Media
linia

instagram facebook google plus
newsletter

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail przez Tomasz Szczepański, do realizacji usługi Newsletter drogą elektroniczną. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści jej danych oraz możliwość ich poprawiania. Dane są podawane przez osoby, których dotyczą dobrowolnie.