Blog
Rozwój Inspracja i Mentoring

Blog

03
10
2022

Autor: Tomasz Szczepański

Stres - interpretacja i rozpoznanie

Stres - interpretacja i rozpoznanie

Definicję stresu możemy interpretować poprzez relacje pomiędzy trudnością sytuacji, a naszymi możliwościami poradzenia sobie z problemem, co ma ścisły związek z zasobami, które posiadamy.
 

Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie w danym obszarze. Wspomniane wydarzenia zakłócające określamy jako stresory.
Krótkotrwały stres uważany jest za sytuację korzystną. Działa na nas konstruktywnie i motywująco.
Często przyczynia się do pozytywnych zmian. Nasz organizm jest przystosowany do tego, by radzić sobie z tego typu natężeniem stresu, ponieważ jest to ewolucyjna pozostałość z czasów, gdy szybka reakcja były jedyną formą obrony oraz szansą na przeżycie. Obecnie w takich sytuacjach organizm wydziela hormony stresu, które pomagają nam się skupić na wykonaniu zadania.


Do określenia tego typu stanu w psychologii używany jest termin eustres.
 

Przewlekły stres jest niezwykle groźny dla naszego zdrowia. Nadmierne i często pojawiające się bodźce stresowe eksploatują siły naszego organizmu co szkodzi naszemu zdrowiu. Czujemy się wyczerpani nie tylko fizycznie ale i psychicznie. Ten stan prowadzi do dystresu. Terminu używanego w psychologii, który ma miejsce w dużym natężeniu sytuacji stresowych, które są przyczyną odczuwania bólu lęku i cierpienia. Prowadzić to może do bezpośredniego zagrożenia życia.
 

Podsumowując.
 

Stres „negatywny” - który nas może dezorganizować, rodzić poczucie zagrożenia, pogarszać skuteczność i przede wszystkim jest zagrożeniem dla naszego stanu zdrowia to tzw. DYSTRES.
Stres „pozytywny” – który może dodawać energii, motywować oraz ekscytować to tzw. EUSTRES.





« Wróć

Social Media
linia

instagram facebook google plus
newsletter

* Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail przez Tomasz Szczepański, do realizacji usługi Newsletter drogą elektroniczną. Osobie, której dane dotyczą, przysługuje prawo dostępu do treści jej danych oraz możliwość ich poprawiania. Dane są podawane przez osoby, których dotyczą dobrowolnie.