Suplementacja – czy naprawdę jest konieczna? cz. II
Suplementacja - czy narpawdę jest konieczna?
Kiedy już decydujesz się na suplementację, warto zastanowić się nad wyborem formy preparatu – płynna czy stała. Płynna jest lepiej wchłaniana. Dobrze, aby była to ciemna butelka (ochrona przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych) i aby była wykonana ze szkła, a nie tworzywa sztucznego. Dużą popularność zyskują też preparaty liposomalne. To innowacyjne rozwiązania, w których technologia pozwala zamknąć witaminy bądź inne związki w szczelnej otoczce lipidowej, chroniąc je przed sokami trawiennymi czy enzymami i podwyższając ich biodostępność. Dzięki temu substancja czynna preparatu może dotrzeć bezpośrednio do komórek, tkanek itp. Suplementy w formie liposomalnej nie wymagają z reguły wypełniaczy i innych sztucznych dodatków.
Zwróć też uwagę na to, która postać danej witaminy czy minerału jest najbardziej przyswajalna i wybierz właśnie taką. Dla przykładu lepiej wchłaniane są:
– witamina B12 jako metylokobalamina
– magnez jako cytrynian lub mleczan magnezu
– selen jako L- selenometionina i selenocysteina
Sprawdzaj też, jakie stężenie substancji czynnej zawiera dany preparat. Jeśli to ekstrakt, to w jakiej proporcji został przygotowany.
Witaminy ADEK są rozpuszczalne w tłuszczach, dlatego najlepiej przyjmować je w trakcie posiłku w niego bogatego. Jednak w tym wypadku pojawia się pewne ułatwienie, gdyż większość witamin ADEK jest już sprzedawana w formie preparatów zawierających w składzie tłuszcz. W takich wypadkach nie będzie konieczności pamiętania o tym, jak je przyjmować.
Witaminy B1, B2, B3, B5, B6, B11, B12, C są rozpuszczalne w wodzie. Witaminy z grupy B warto przyjmować łącznie w odpowiednich proporcjach, gdyż są współzależne od siebie i lepiej się wchłaniają i działają. Witaminy rozpuszczalne w wodzie szybko wypłukują się z naszego ciała, dlatego jeśli zależy nam na skutecznej suplementacji ich właśnie, to należy przyjmować je codziennie.
Gdy naprawdę zależy Ci na naturalnych suplementach bez szkodliwych dodatków, szukaj tych z certyfikatami ekologicznymi. Bezpiecznie wybierać sprawdzone marki, które uczciwie podchodzą do produkcji suplementów, badając swoje wyroby. Decyduj się na takie preparaty, które nie mają zbyt wielu dodatków i dobrowolnie poddają swoje wyroby niezależnym badaniom.
Gdy już dobierzesz najlepszy dla siebie preparat, pamiętaj o tym, że niektóre witaminy czy minerały mają swoich antagonistów. Cóż to znaczy? Otóż jednoczesne spożycie antagonistów uniemożliwia lub ogranicza wzajemne wchłanianie.
Najbardziej znani antagoniści (blokerzy wchłaniania):
– wapń i magnez
– cynk i miedź
– cynk i żelazo
– cynk i selen
– wit. A i D
Przeciwieństwem antagonizmu jest działanie synergii, czyli wzajemne zwiększenie wchłaniania witamin i minerałów.
Najbardziej znane synergie to:
* wśród witamin:
– witamina C –> z witaminami: A, E, B3, B5 i B6
– witamina D –> z witaminami: E i B12
– witamina A i E –> z witaminami: C, B3, B5 i B6
– witamina B6 –> z witaminami: A, E, B3, B5 i B12
* wśród minerałów:
– cynk –> potas, magnez, fosfor i mangan
– magnez –> potas, cynk, wapń, mangan
– potas –> magnez, sód, cynk, mangan, żelazo
– wapń –> magnez, miedź, sód, potas, selen
– selen –> sód, potas, mangan, miedź, wapń, żelazo
– mangan –> cynk, magnez, żelazo, potas
* witaminy z minerałami:
– witamina D –> magnez, wapń, miedź, sód, selen
– witamina C –> żelazo, wapń, miedź, sód
– witamina A –> selen, magnez, mangan, cynk, potas
– witamina B6 –> magnez, potas, cynk, selen, żelazo, sód, mangan.
Zdarza się, że istnieją pary, które są jednocześnie w synergii i w antagonizmie. Nie jest to błąd. Np. wapń i magnez wykazują działanie synergiczne w przyswajaniu z przewodu pokarmowego, jednak na poziomie komórkowym, magnez blokuje kanały wapniowe, działając jak antagonista. Dlatego ważne tutaj będzie zachowanie odpowiedniej proporcji w przyjmowaniu obu minerałów w stosunku wapnia do magnezu 2:1.
Wykorzystując zjawisko synergii, powstają preparaty złożone, które skierowane są przeciw konkretnym dolegliwościom, np:
– magnez i potas dla lepszej pracy serca, układu nerwowego i mięśni
– witamina D3, K2 i wapń dla wzmocnienia kości
– magnez i witamina B6 dla polepszenia pracy mięśni, układu nerwowego i w redukcji stresu
– witamina C i cynk na podniesienie odporności
– witaminy ADEK wszystkie rozpuszczalne w tłuszczach, uzupełniają i wzmacniają swoje działanie
Posiadając już te wiadomości i decydując się na suplementację, dobrze jest ustalić sobie jej plan w oparciu o indywidualne potrzeby. Rozsądnie ułożony i systematycznie przestrzegany plan przyniesie oczekiwane efekty w poprawie zdrowia i samopoczucia.
Przypadkowe kombinacje nawet najcenniejszych składników niekoniecznie muszą oznaczać drogę ku zdrowiu.
Suplementy diety pomagają napędzać i wspierać potrzeby naszego organizmu, gdy nie możemy lub po prostu nie spożywamy wystarczającej ilości wysoko odżywczych składników, aby zasilić nasz organizm. Bez nich bowiem ciało ulega osłabieniu.